ZADZWOŃ 505 079 355

spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie sp. z o.o.) – jedna z najpopularniejszych form spółki kapitałowej w polskim systemie prawnym, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają osobiście za jej zobowiązania – ryzykują jedynie wniesionym wkładem na pokrycie kapitału zakładowego, który wynosi minimum 5 000 zł.

Spółka z o.o. posiada osobowość prawną, co oznacza, że może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Organami spółki są m.in. zgromadzenie wspólnikówzarząd, a w niektórych przypadkach także rada nadzorcza lub komisja rewizyjna. Jest często wybieraną formą działalności przez małe i średnie przedsiębiorstwa ze względu na elastyczność i ograniczoną odpowiedzialność wspólników.

Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Zarząd zgłasza zawiązanie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki w celu wpisania spółki do rejestru. Wniosek o wpis spółki do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się:

  1. zawarcia umowy spółki;
  2. wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 11 k.s.h.;
  3. powołania zarządu;
  4. ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki;
  5. wpisu do rejestru.

Powiązane posty