Strona główna » Usługi prawne » Postępowania sądowe i egzekucyjne » Zarzuty od nakazu zapłaty
Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym i zastanawiasz się jakie kroki trzeba podjąć, aby nakaz ten zaskarżyć, poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zaskarżenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym.
Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty. A zatem, jeśli nie zgadasz się z wydanym nakazem zapłaty musisz w terminie dwóch tygodni od jego otrzymania zaskarżyć go, czyli wnieść zarzuty.
Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym należy wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Pismo zawierające zarzuty składamy w biurze podawczym sądu lub wysyłamy listem poleconym na adres sądu. Aby zachować termin dwutygodniowy na złożenie zarzutów, wystarczające jest nadanie przesyłki poleconej za pośrednictwem poczty polskiej w ostatnim dniu, w którym upływa termin na jego zaskarżenie.
Należy pamiętać, że jeśli pozew został wniesiony przez powoda na urzędowym formularzu, wniesienie zarzutów wymaga również zachowania tej formy, a zatem zarzuty wnosimy na urzędowym formularzu „SP”.
W piśmie pozwany powinien wskazać takie elementy jak:
– czy zaskarża nakaz w całości, czy w części;
– przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy;
– wskazać okoliczności faktyczne i dowody.
Zarzutami, które należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy są m.in. zarzut przedawnienia roszczenia, zarzut zapisu na sąd polubowny, zarzut niewłaściwości sądu, zarzut potrącenia itp.
W treści zarzutów koniecznym jest zawarcie wniosku o oddalenie powództwa lub inne rozstrzygnięcie procesowe (np. o zasądzenie od powoda na rzecz pozwanego kosztów procesu).
Bardzo ważne jest, aby już w piśmie zawierającym zarzuty wskazać wszelkie twierdzenia i dowody znane pozwanemu w tej sprawie. W przeciwnym wypadku, powołanie ich na dalszym etapie spowoduje, iż Sąd pomnie je, chyba że pozwany uprawdopodobni, że nie zgłosił ich w zarzutach bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.
Sytuacja pozwanego przy wniesieniu zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest zdecydowanie mniej korzystna niż w przypadku pozwanego zaskarżającego sprzeciwem nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym. Związane jest to z koniecznością uiszczenia przez pozwanego ¾ opłaty sądowej należnej od pozwu.
Aby określić wysokość opłaty pozwany powinien sprawdzić jaka opłata sądowa była należna od pozwu i pomnożyć ją przez 0,75. Pamiętać jednak należy, że minimalna opłata sądowa wynosi 30 złotych a każdą opłatę należy zaokrąglić w górę po pełnego złotego.
W przeciwieństwie do postępowania upominawczego, wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym nie powoduje utraty jego mocy.
Skutecznie wniesione zarzuty powodują, iż przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie zarzutów powodowi. Sąd dokona merytorycznego rozpoznania sprawy i po przeprowadzeniu postępowania dowodowego wyda wyrok.
Informacje zawarte we wpisie aktualne na dzień 11.09.2023
Kancelaria Adwokacka DMS Legal Adwokat Michał Stajniak od 2017 roku świadczy kompleksową pomoc prawną dla polskich i zagranicznych firm.
Nasz zespół doświadczonych prawników wspomaga na co dzień przedsiębiorców w prowadzeniu działalności, zapewniając fachowe wsparcie prawne.