Zgromadzenie wspólników jest organem decyzyjny w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), składający się z wszystkich wspólników spółki. Zgromadzenie wspólników podejmuje kluczowe decyzje dotyczące działalności spółki, takie jak: zatwierdzanie sprawozdań finansowych, podział zysków, wybór i odwoływanie członków zarządu i rady nadzorczej, zmiany umowy spółki, podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego, a także decyzje o likwidacji spółki. Decyzje te są podejmowane w formie uchwał na zwyczajnym (corocznym) lub nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników.
Zgromadzenie wspólników działa na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych oraz umowie spółki. Zgromadzanie wspólników mogą być zwyczajne oraz nadzwyczajne. Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być:
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy;
- powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników;
- udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.
Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje się w przypadkach określonych w niniejszym dziale lub umowie spółki, a także gdy organy lub osoby uprawnione do zwoływania zgromadzeń uznają to za wskazane.